HABERLER Slider

İkramiyelerin en az 1.545 TL olması gerekiyor…

Emekliler öncelikle İNTİBAK istiyor…

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi sevindirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars; “Yaklaşık 13 milyon emekli ile dul ve yetimlerine 2018 yılından bu yana her Ramazan ve Kurban Bayramlarında biner lira bayram ikramiyesi veriliyor. Sürekli dile getirmemize rağmen bu ikramiyelerde hiçbir artış yapılmadı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi mutlu etti. Fakat bu artışın detayları şu an bilinmiyor.” dedi.

İkramiyelerin en az 1.545 TL olması gerekiyor…

Beklentilerinin ikramiyelerin ilk kez verilmeye başlandığı Haziran 2018’den bugüne enflasyon artışlarının bu ikramiyelere yansıtılması olduğunu belirten Pars; bu talebimiz karşılanırsa ikramiyeler bizim hesabımıza göre 1.545 TL olması gerekiyor dedi.

Açıklamalarına devam eden Kenan Pars: “Biz emekliler TÜİK’in TÜFE oranlarına göre zam almaktayız. Açıklanan enflasyon rakamları, yaşadığımız, hissettiğimiz enflasyonun çok gerisinde kalıyor. Bu da emeklileri her geçen gün alım gücü olarak geriye götürüyor. Emekliler TÜİK eliyle her geçen gün daha da yoksullaşıyor.

Emeklinin harcama listesindeki kalemleri belli. Emeklinin sepetindeki ürünlere son bir yılda ortalama %55-60 zam geldi. TÜİK’in açıkladığı son bir yılın enflasyonu ise yüzde 16,19. Alım gücü düşen emekliler çarşı pazara çıkmaya korkuyor.” dedi.

Pars, bayram ikramiyelerin artırılması yönünde ki taleplerimizin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından karşılık bulması biz emeklileri memnun etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ülkemizin imkanlarının gelişmesine paralel olarak, emeklilerimizin şartlarını daha da iyileştirmeye hazırlanıyoruz” ifadelerinin de kendileri için umut olduğunu ifade ederek, emeklilerin öncelikli beklentilerini şöyle özetledi:

Emekliler öncelikle İNTİBAK istiyor…

2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, “emekli aylığı hesaplama karma sistemi”, aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için “tek bir aylık hesaplama sistemi” getirilmelidir.

Emekliler, SEYYANEN ZAM bekliyor…

Tüfe’ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 Sayılı Kanunun 55.maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan pay verilmelidir.

Emekliler, NORM VE STANDART BİRLİĞİ bekliyor…

Emekli aylıklarında norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmelidir.

Emekliler, EK ÖDEMELERİN YÜZDE 8-9’A ÇIKARILMASINI bekliyor…

Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, yüzde 8-9 oranına yükseltilmelidir.

Emekliler, SAĞLIKTA KATKI PAYI MUAFİYETİ bekliyor…

Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır.

Ramazan mesajı…

Emeklilerin öncelikli beklentilerini sıralayan Pars son olarak şunları söyledi: “ Pandemi döneminde ikinci Ramazanımızı yaşıyoruz. Yaşadığımız o güzel ramazanları arıyoruz dolayısıyla. İnşallah en kısa zamanda koronavirüs illetinden kurtuluruz ve eski günlerimize döneriz. Buradan tüm islam aleminin mübarek ramazan ayını kutlar, huzur ve bereket getirmesini niyaz ederim.

Son olarak şu mübarek günlerde emekliyi sevindirin, duasını alın demek istiyorum. Emeklinin duasını almak, Ana-Baba duası almak gibidir.” diye konuştu.

Yeni Ekonomi

Emekli İntibak İstiyor…

https://yeniekonomi.net/emekli-intibak-istiyor-25157-detay

Haberin Doğrusu

Emekli İntibak İstiyor…

https://haberindogrusu.com/emekli-intibak-istiyor-70283-detay

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir