HABERLER Slider

Pars: “Emekliler ay sonunu zor getiriyor…”

Emekli maaşları açlık sınırının çok çok altına geriledi…

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklilerin hak arama mücadelesini her platformda kararlılıkla sürdürdüklerini vurgularken, enflasyonun çift haneli rakamlara dayanmasıyla, emekli maaşlarının açlık sınırının çok çok altına gerilediğini ifade etti. Pars, “TÜİK’in hesaplamalarında temel alınan 418 maddeden oluşan enflasyon sepeti, emeklilerin harcamalarını gerçekçi olarak temsil etmediğinden, emeklilere yapılan zamlar yetersiz kalmıştır. Emeklinin çarşı-pazarda yaşadığı gerçeği yansıtmayan tüfe hesaplamasının yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Emekliler ay sonunu zor getiriyor

Aralık ayında TÜFE artışın yüzde 1 olduğunu varsayarsak, TÜFE altı aylık kümülatif toplam yüzde 8,09 olur. Gerçek enflasyon ise, bu oranın çok üzerindedir. Türkiye’de 13 milyon, Bursa’da ise 570 bini geçen emeklimizin enflasyon altında ezilen maaşları hükümeti harekete geçirmeye yetmiyor. Emekliler ay sonunu zor getiriyor. Bakın, Kasım 2020 verileriyle 4 kişilik bir ailenin (Açlık sınırı) sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken gıda harcama tutarı, Türk-İş’e göre,  2 bin 517 TL. Bunun içinde giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık gibi benzeri zorunlu ihtiyaçlarda girince tutar (Yoksulluk sınırı) 8 bin 198 TL’nin üzerine çıkıyor. Yani emeklimizin yüzde 85’i bırakın yoksulluğu açlıkla mücadele ediyor” dedi.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars yaptığı açıklamada, salgının insan sağlığının yanında ülke ekonomisini de olumsuz etkilediğini, ekonomilerdeki olumsuzlukların başta emekliler olmak üzere tüm dar gelirli kesimi etkilediğini söyledi. Emeklinin büyük bir bölümünün asgari ücretin altında aylık aldığına ve bunun dışında hiçbir gelir bulunmadığına dikkat çeken Pars şöyle konuştu:”Kovid-19, hem insanların sağlığını hem de gelirlerini olumsuz etkiledi. Salgınla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de zorunlu harcama kalıpları değişti. Yapılan zamların da etkisiyle bütçemizde gıda, elektrik, su, doğalgaz, internet faturaları ve temizlik malzemelerinin payı arttı. Bunun yanında, maske, siperlik ve takviye vitaminler bütçemize ek yük getirdi. Zaten sabit ve kıt gelirle ay sonunu getirme mücadelesi veren emeklilerimiz bundan olumsuz etkilendi.

Yüzdeli artışlar yerine SEYYANEN zam istiyoruz

Salgın nedeniyle ortaya çıkan ek masraflar ve çarşı-pazardaki yüksek enflasyon, emeklilerimizin gelirlerini ciddi oranda eritti. Geçim koşulları giderek zorlaşan emeklilerin rahat bir nefes alması için yüzdeli artışlar yerine SEYYANEN zam istiyoruz.

Emekliye 6 ayda bir yapılan zammın doğru bir sistem olmadığını TÜFE sepetinin emeklilere güven vermediğini, fiyatları artarken enflasyona yenik düşen dünyadaki tek ülke olduklarını dikkati çeken Pars: “Biz SKK ve Bağ – Kur emeklilerine 6 ayda bir yapılan enflasyon zamlarını doğru bulmuyoruz. Bu sistem emekliyi koruyan bir düzenleme değil. Bir defa enflasyonun hesaplanma biçiminde hata var. Don lastiği, pinpon topu ve toka ile hesaplanan enflasyonun emekliye ne faydası olabilir? Biz markette bir sepeti kaç liraya doldurduğumuza bakarız.

Yaşam alanına girmeyen malzemeyle hesaplanan enflasyona ve onun üzerinden yapılan zamlara karşıyız. Emekliler bir an önce enflasyon paketinden çıkartılmalıdır. Bütün emeklilere Kamu Sözleşmesi’nde yer alan zam artışları yansıtılmalıdır ve emeklilere SENDİKA hakkı verilmelidir. Emekliye ödenen bayram ikramiyelerinin asgari ücrete çıkarılmasını, yüzde 4-5 olan ek ödeme oranların yüzde 8-9 ‘a çıkarılmasını, katkı paylarının emeklilerden alınmamasını öneriyoruz.

Emeklinin duasını almak önemlidir.

“Çalıştıkları dönemlerde yüzde 11 gibi yüksek bir oranda sağlık primi ödemiş olan emeklilerimizin sağlık hizmetlerinin sunumunda katkı payından muaf tutulması, sosyal devlet ve sosyal güvenliğin bir gereği olarak değerlendirilmelidir. Emekliye mutlaka seyyanen zam verilmeli. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması ve dönemsel farklılıkların ortadan kaldırılması için intibak yapılmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve parlamentodaki bulunan milletvekillerimizden bir an önce emeklilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz. Emeklinin duasını almak önemlidir. Herkes bir gün emekli olacak.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir