HABERLER Slider

EMEKLİ AYLIKLARI 3 AYDA BİR ARTIRILMALIDIR!

TTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart 2022 enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’e göre Mart ayında bir önceki aya göre %5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %29,88 artış gerçekleşti.

6 AYDA VERİLEN 3 AYDA ERİDİ… EMEKLİ AYLIKLARI 3 AYDA BİR ARTIRILMALI

Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Emeklilere Ocak ayında verilen artışın 3 ayda eridiğini belirten Pars, yüksek oranlarda artan enflasyon göz önüne alınarak emekli aylıklarının her üç ayda bir artırılması gerektiğini söyledi.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars’ın açıklamaları şöyle;

Son bir yılda her şeye yüzde 100 zam gelirken emekliye verilen yüzde 36,08…

“Antalya Ticaret Borsası’nın açıkladığı Mart ayı Antalya Halleri domates, sebze ve meyve endeksine göre geçen yılın Mart ayına göre sebze fiyatlarındaki artış yüzde 143,14, domateste yüzde 191,76. Ekmeğe son bir yılda yüzde 100 zam geldi. Geçen sene 70-75 lira olan 5 lt Ayçiçek yağı şuan 170 TL. Aybaşında doğalgaza yapılan yüzde 35 zamla birlikte yıllık artış yüzde 98’i buldu. Elektriğe zaten sene başında yüzde 50 ile yüzde 130 arasında zam yapılmıştı. Bu saydıklarım emeklilerin temel gider kalemleri. Baktığımızda yüzde 100’ün altında zam gelen yok. Burada TÜİK’e sormak lazım bu hesabı nasıl yapmış.

Peki emeklilere son bir yılda ne kadar artış yapıldı. Temmuz 2021’de yüzde 8,45, Ocak 2022’de ise yüzde 25,47 olmak üzere kümülatif toplamda yüzde 36,08. Harcama kalemlerinin her biri yüzde 100’ün üstünde zamlanırken, emeklinin son bir yılda aldığı artış sadece yüzde 36,08. TÜİK enflasyon sepetini kendi kafasına göre değil, emeklilerin, çalışanların harcama alışkanlıklarına ve temel ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlemelidir. Şu an 3 aylık enflasyon yüzde 22,81 oldu. 6 ayda verilen 3 ayda erimiş oldu. Bu yüksek enflasyon artışının emekli aylıklarına hemen yansıtılması gerekmektedir. Yüksek enflasyon göz önüne alınarak emekli aylıkları her üç ayda bir artırılmalıdır.

Ramazan pidesi emekliye lüks oldu…

Emeklilere uygulanan bu artış sistemi, görüldüğü üzere emeklileri sefalete sürüklemektedir. TÜİK eliyle alım gücü sürekli gerileyen emekliler artık beslenme, barınma ve ısınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmişlerdir. Daha açık konuşmak gerekirse emekliyi ekmeğe muhtaç hale getirdiler. Ucuz ekmek kuyruklarının müdavimi olan, ekmeği zor alan emekliye ramazan pidesi bile lüks oldu. Emekli aylıklarına, günümüz şartları göz önüne alınarak gerekli iyileştirmelerin yapılması kaçınılmaz olmuştur.”

3600 Ek gösterge İNTİBAK ile birlikte çıkarılmalıdır…

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı 3600 ek gösterge ile ilgili düzenleme tüm kamu çalışanları ve emeklilerini kapsamalıdır. Ancak bu düzenleme 2000 yılı sonrasında emekli olan SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin yıllardır beklediği İNTİBAK düzenlemesiyle birlikte değerlendirilmelidir. 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılacaksa İNTİBAK ile birlikte yapılmalıdır.” diye konuştu.

Ramazan Ayı mesajı

Açıklamalarının sonunda Ramazan Ayını kutlayan Pars: “Birliğin, beraberliğin, hoşgörünün ve yardımlaşmanın ayı olan Ramazan’ın İslam Alemine ve tüm dünyaya sağlık, huzur, barış ve bereket getirmesini diliyorum. Hayırlı Ramazanlar ” dedi.

Haberimiz Bursa Basınında yer buldu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir