HABERLER Slider

Emekliler bu ülkenin vatandaşı değil mi?

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dördüncü ve son toplantısını yaptı. Toplantı sonrası 01 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak Asgari Ücret 4.253 TL olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılmış oldu.
Asgari Ücrete yapılan artışı olumlu karşıladıklarını belirten Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars: “Emekliler göz ardı edilmesin. En düşük emekli aylığı halen 1500TL. Emekli aylıklarına da aynı oranda iyileştirme yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Emeklileri de enflasyona ezdirmeyin

TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyonun yıllık yüzde 21,31 olduğunu hatırlatan Pars, asgari ücrete yapılan yüzde 50,44’lük zammın aslında hissedilen enflasyonun resmi rakamların çok çok üstünde olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün söylediği Asgari ücretliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz sözünü hatırlatan Pars: “Bizde sadece asgari ücretliyi değil, Emeklileri de enflasyona ezdirmeyin diyoruz.”

Seyyanen Zam Talebi

“En düşük emekli aylığı halen 1500TL. Bugün itibariyle 100 Doların altına geriledi. Döviz ve altın kurlarındaki artış, hemen hemen her gün marketlerde, fırınlarda zam olarak karşımıza çıkıyor. Dün aldığımızı bugün, bugün aldığımızı yarın alamaz olduk. Emeklinin tenceresi kaynamıyor, bacası tütmüyor.Emeklinin dayanacak gücü kalmadı. Ekmeği ucuza alabilmek için kuyruklarda bekliyor emekli. Ekmeğe muhtaç hale geldi açıkçası. Emeklinin tenceresi kaynamıyor, alım gücü kalmadı. Bunun adına develüasyon zammı desinler, iyileştirme desinler, ne derlerse desinler emeklilere Ocak ayında 6 Aylık enflasyon oranında verecekleri zam haricinde seyyanen zam vermeleri ve en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması şart olmuştur.

Emekliler bu ülkenin vatandaşı değil mi?

Her zaman dediğimiz gibi emekliler bu toplumun anası, babası, dedesi, ninesidir. Bu insanları sefalet aylıklarına mahkum etmesinler. Emeklinin bedduasını değil duasını alın. Emeklilik kazanılmış en kutsal haktır. Sadaka istemiyoruz. Biz emekliler de bu ülkenin vatandaşı isek, Asgari ücreti belirlerken gösterilen hassasiyetin, emekli aylıklarının artışında da gösterilmesini bekliyoruz

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir