HABERLER Slider

İkramiyeler Hakkaniyetli Bir Şekilde Arttırılmalı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars;

“1100 Lira Olarak Uygulanan Emekli Bayram İkramiyeleri Hakkaniyetli Bir Şekilde Arttırılmalı”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, yaptığı açıklamada; Emeklilere verilen 1.100 TL bayram ikramiyelerinin günümüz şartlarında bir değerinin kalmadığını ifade ederek “Emekli Bayram İkramiyeleri hakkaniyetli bir şekilde arttırılmalıdır dedi.

Yaşanan yüksek enflasyon karşısında alım gücü her geçen gün azalan emekli maaşlarında Temmuz ayını beklemeden acil iyileştirme yapılması gerektiğini, Dört yıldır sadece Yüzde 10 Oranında arttırılan bayram ikramiyelerinin ise hiç değilse 2 bin 500 TL’ye yükseltilmesini istedi.

Pars açıklamalarına şöyle devam etti: “Derneğimizin 1970 yılından beri talep ettiği bayram ikramiyeleri 2018 yılında 1.000 TL olarak verilmeye başladı. O günün şartlarında 1.000 TL’nin karşılığı 223 Dolar, 5,27 gram altın ediyorken; Bugün dolar bazında emeklinin bayram ikramiyesi 3.260 TL, altın bazında ise 4.890 liraya karşılık gelmektedir. Başka bir deyişle dört yıl önce bir emekli bayram ikramiyesi ile 223 Dolar veya 5 gram altın alabiliyorken, bugün sadece 75 Dolar yada sadece Bir gram altın alabilmektedir.

Bin 100 Lira Bayram İkramiyesi Değil, Olsa Olsa Bayram Harçlığıdır

Ülkemizde 4 yıllık zamanda zamlanmayan tek şey vardır ki o da emekli bayram ikramiyeleridir diyen TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan PARS; Geçtiğimiz dört yılda Emekli ikramiyelerine gelen artış sadece yüzde 10’dur yani 100 Lira. Hukukumuzda artış sistemi düzenlenmeden getirilen tek uygulama emekli bayram ikramiyesidir. Çalışıp ürettiği dönemlerde ülke ekonomisine katkı sağlayan, ödediği primlerle sosyal güvenlik sistemini ayakta tutan emekliler, geldiğimiz noktada külfet olarak gösterilmekte, sosyal güvenlik sistemindeki kara deliğin kaynağı olarak lanse edilmektedir. Bizler bu vatana uzun yıllar hizmet ettik, emeklilere verilen maaş ve sosyal haklat lütuf değil, aktif çalıştığımız dönemdeki alın terimizdir” dedi.

Emekli olmanın artık tatlı bir hayalden öte, kabus olduğunu ifade eden PARS açıklamasının sonunda;  “Bırakınız elektrik, su, doğalgaz vs. faturalarını ödemeyi; emekliler Mübarek Ramazan ayında pide bile alamaz hale gelmiştir. Aktif çalışma dönemini sonlandırıp evinin başköşesinde torun tombalak hayatının son demini yaşaması gereken emekliler gençlerin bile iş bulmakta zorlandığı bir dönemde sokak sokak iş aramakta, canını dişine takıp bir lokma ekmeğinin peşine düşmektedir. Kısacası emekliler ‘anasından doğduğuna pişman’ bir şekilde yaşamını devam ettirmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir