HABERLER Slider

PARS: “Emekliler unutuldu…”

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, ülke kamuoyunda 3600 ek gösterge, asgari ücret, EYT konuşulurken kendilerinin hiç gündeme dahi getirilmediğinden yakındı: Emekliler unutuldu. Alım gücü düştü.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, geçen hafta düzenlediği basında toplantısında emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılar üzerine açıklamalarda bulundu. Bursa basınının kendilerini her zaman desteklediğini belirten ancak ulusal kamuoyunda emeklilerin ve sorunlarının yeterince gündeme alınmadığını savunan Başkan Kenan Pars; emeklilerin, toplumun en fazla sıkıntı yaşayan kesimini olduğunu belirterek “Asgari ücret, 3600 ek gösterge, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ülke gündeminde geniş yer tutuyor. Ancak emekliler gündeme dahi gelmiyor. Emekliler unutuldu” diye yakındı.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Emekli maaşlarında mutlaka artış yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Pars, emeklilerin alım gücünün düştüğünü kendi maaşı üzerinden örneklendirdi: 2016 yılında 2 bin 442 lira maaş alıyordum ve o gün bu parayla 14 tane çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün 2021 yılında 5 bin 6 lira maaş alıyorum ve şuan bu rakam, 5 tane çeyrek altın ediyor.

SEFALETLE MÜCADELE

Emeklilerin sefaletle mücadele ettiğini iddia eden Pars, “Türk-iş tarafından açıklanan ekim ayı açlık sınırı, 3 bin 93 lira 20 kuruş. Türkiye’de emeklilerin yüzde 70’i açlık sınırının altında aylık alıyor. Açlık sınırı, en düşük emekli maaşının 2 katından fazla. En düşük emekli maaşı 4 bin lira olmalı. Bugün emekliler 1 liranın hesabını yapıyor. En ucuzunu bulabilmek için birçok market geziyor. Emekliler, faturalarını ödeyemez durumdadır” dedi.

SEYYANEN ZAM

Emeklilerin intibak sorunun çözülmesi gerektiğinin altını çizen Pars, “Emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve emeklilere refahtan pay verilmesi gerekiyor. SGK katkı payının kaldırılmasını istiyoruz. Enflasyona göre zam uygulaması, emekli maaşları arasındaki makası açıyor. Aylıkları düşük olan emeklilerimiz her geçen gün daha çok mağdur oluyor. Bir enflasyon rakamı açıklanıyor ama bu rakam gerçekte emeklinin gözünde yüzde 40’ların üzerindedir” ifadelerin kullandı.

EMEKLİ ÇALIŞIYOR

Bursa’da yaklaşık rakamla 600 bin emekli olduğunu tahmin eden Kenan Pars, “Salgından önce Bursa’da erkek emeklilerin yüzde 70’i, kadın emeklilerin ise yüzde 40’ı çalışıyordu. Tabi salgın bunu biraz etkiledi. Şimdi emekli çalışamayınca daha da zor duruma düştü. Bazıları, ‘Avrupalı emekli dünyayı geziyor, bizimkiler ne yapıyor?’ diyor. Bizim emekliler bırakın dünyayı memleketine gidemiyor. Köyünde annesinin babasının kabrini ziyaret edemiyor” değerlendirmesinde bulundu.

EMEKLİ OKUMUYOR

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, kendisinin her gün 1 ulusal 1 de yerel gazete alıp okuduğunu vurgularken “Bizim emeklimiz ne yazık ki okumuyor. Okumayı da sevmiyor. Bazılarının da okumaya bütçesi yok. Emeklilerin, haklarının savunulması ve alınabilmesi için birlik ve beraberlik içinde olması gerekiyor. TÜED Uludağ Şubesi olarak 8 bin üyemiz var. Bunu 20 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Şube olarak birçok kurumla üyelerimize özel indirim sağlayan anlaşmalarımız var. Sadece emeklilerimiz değil bize üye olanların birinci derece yakınları da bu indirimlerden faydalanabiliyor. Yaptığımız indirim anlaşmaları, bir emeklinin bütçesine yılda 1.500 lira katkı sağlıyor” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir