HABERLER Slider

PARS: “Refah olmadı, Emekli sokağa…”

Memur ve emekli maaşlarına yansıtılan enflasyon farkının ardından emeklinin ümitleri yeniden yeşerdi. Emeklinin sesi olan ve açıklamada bulunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, “Bizi elinin tersi ile ittiklerinde 14 milyon emekliyi gerekiyorsa sokağa çıkarmasını da biliriz. Çünkü bu sadaka değil. Biz sadaka da istemiyoruz. Biz insan gibi yaşamak istiyoruz. Elimizde olan para sadakayı da geçti” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Aralık 2022 dönemi enflasyon verilerini açıklamasıyla, memur ve emeklilerin maaşlarına yansıtılacak enflasyon farkı belli oldu. Refah payını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 25 olarak açıklaması ile gözler bu durumdan memnun olmayan emeklilere çevrildi. Milyonlarca emeklinin sesi olan ve A Gazeteye özel açıklamalarda bulunan, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, “TÜİK’in açıkladığı verilere göre hava kayımı enflasyon yüzde 1.18, yıllık ise 64.2, 6 aylık enflasyon 15.39. Emekliler olarak biz o ay hiç olmazsa 15.39 değil de 17 -18 arasında rakamlar bekliyorduk. Hiç olmazsa bu rakamlara göre aylıklarımızı verirler diye düşündük. Bize bunu reva göreceklerini düşünmedik tam vurdular bizi” diye konuştu.

GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?

Emeklilerin yaşadığı durum karşısında yerinde kalmayacaklarının da altını çizen Pars, “Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) altı ayda bir açıklanan verilerde oranlarda aralık ayında enflasyonu yüzde 5.18 olarak açıkladı yıllık ise enflasyon 130.7 olarak açıklandı. 6 aylık enflasyonu 38.57. TÜİK’in açıkladığı oran 15.39, ENAG ise 37-38 oranını açıkladı. Enflasyon yüzde 50’lerde. Bizi elinin tersi ile ittiklerinde 14 milyon emekliyi gerekiyorsa sokağa çıkarmasını da biliriz. Çünkü bu sadaka değil. Biz sadaka da istemiyoruz. Biz insan gibi yaşamak istiyoruz. Elimizde olan para sadakayı da geçti. Böyle bir şey olamaz insana gülerler’ ifadelerini kullandı.

DURUM COK VAHİM

Milyonlarca asgari ücretli çalışana ve EYT mağduruna yapılan muamelenin kendilerine de yapılması gerektiğini belirten Kenan Pars, “Cumhurbaşkanımızdan nasıl asgari ücretliye yüzde 54 gibi zam verdiyse, bize de yüzde 50 gibi bir zam vereceğine inanıyoruz. İntibak verilmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız derse ki; emekliye 15.4 zam verilsin, artık diyecek bir şey bulamıyorum. Memur emeklisine 16.5 oranında zam verildi. Bizler ise 15.4 oranında bir zam alacağız. Emekliler ortalama 4650 TL alıyordu. Bu rakamlar asgari ücretin ve açlık sınırının yüzde 60 altında bir rakam. Geçen sene ise asgari ücretin yüzde 80 altında bir emekli maaş alıyordu. 2 ay sonra açlık sınır 8500 TL’yi geçecek. Çünkü asgari ücrete zam yapıldığı gibi marketlerde etiket fiyatı değişti. Emekliler markete uğrayamaz oldu. Bizler nasıl yaşayacağız? Emeklinin durumu çok vahirn’ dedi.

EMEKLİNİN BOYNU BÜKÜK KALDI!

Cumhurbaşkanımıza inanıyorum diyen Pars, 2 milyon 155 bin kişi nasıl sevindi ise kendilerinin de sevindirileceğine inançlarının tam olduğunu söyledi. Pars kendilerine reva göstermelerini ve emekliyi yok saymamaları gerektiğini aktararak, “Bizi yok saymasınlar. Türkiye’de 13 milyon 850 bin emekli var. Bu emekli de gün gelir bunun hesabını sorar. Biz sağduyulu insanlarız bugüne kadar yaşanan durumlara sesimizi çıkarmadık. Binlerce insan hakkını aramak için sokağa döküldü, biz ise karşı tarafı üzmeyelim düşüncesi ile sesimizi çıkarmadık. Bizlerde alım gücümüzün yükselmesini istiyoruz. Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadık, olmayacağız da. Ama bu saatten sonra bize kim bu vaatleri verirse onun yarımdayız. Torunumuzun, çocuklarımızın yüzüne dik bakmak istiyoruz, boynu bükük sessizce bir odaya geçip ah’ çekmek istemiyoruz.

Emekliler bu durumda, emekli torununun yanına nasıl eli boş gitsin, emekli kahveye çay içmeye arkadaşları ile sohbet etmeye dışarı çıkamaz hale geldi. Süleyman Demirel’in bir lafı vardı. ‘Vatandaşın evinde tencere kaynamıyorsa, hiçbir iktidar bunun karşısında duramaz'” diye konuştu.

MAKAS GİDEREK AÇILIYOR

Refah payında yapılan artış ile emekliler arasında makasın giderek açıldığını söyleyen Pars, “Dilenciye 5 lira para verdiğinizde dönüp size ters bakar, şu an biz dilenci durumundayız. Bu para bizim gerçeğimiz değil. Biz yüzde 40, yüzde 50’lerde bir zam beklerken Sayın Cumhurbaşkanımız 15.4 ün üstüne 9.6 altı zam verdi. Biz en düşük emekli maaşı 5 Bin olur ve en düşük emekli maaşı yukarı çekilir diye düşündük öyle bir şey de olmadı. İnsanlar arasında uçurumlar açılıyor. Makas gittikçe genişliyor. Yazık günah aynı havayı alıyoruz, aynı markete gidiyoruz. Böyle kalmayacağız, biz de artık sesimizi farklı şekilde, farklı kulvarlarda çıkaracağız. Gerekirse 119 şube birleşecek ve ses getirecek basın açıklaması yapacağız. Emekliye yaşama fırsatı verilmiyor. Hayal kırıldığı ve şok içindeyim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir