HABERLER Slider

TÜİK’in güvenilirliği kalmamıştır…

TÜİK, Emeklinin mutfağındaki yangını körüklüyor…

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon rakamlarına her kesimden tepkiler geliyor. Açıklanan rakamların ülke gerçeklerini yansıtmadığını ifade eden Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars: “ Emeklinin mutfağında yangın var. TÜİK de bu yangını körüklüyor” dedi.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere biz emekliler TÜİK’in açıkladığı 6 aylık TÜFE oranlarına göre artış almaktayız. Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 25,47 artış yapıldı. O günden bu güne doğalgaza 3 kez zam yapıldı. Ocak 2022’de yüzde 25, Nisan 2022’de yüzde 30 ve son olarak da Haziran bir yüzde 30 daha. Elektrik, akaryakıt deseniz farklı değil. Kiralar 3 kat arttı. Marketlerdeki fiyat artışlarını takip edemez olduk. Pazardan birkaç parça yeşillik, 1-2 sebze alıp çıkıyoruz. Dilimle satılmaya başlanan karpuz bile emeklinin bütçesini aşıyor. Meyvenin tadını unuttuk.

Hükümetin enflasyonla mücadeleden anladığı bu. Rakamlarla oynayarak enflasyonu düşük göstermek. TÜİK’in güvenilirliği kalmamıştır. TÜİK Mayıs ayı enflasyonunu yüzde 2,98 olarak açıklarken akademisyenlerin oluşturduğu bağımsız enflasyon araştırma grubu ENAG mayıs ayı enflasyonunu yüzde 5,46 olarak açıkladı. Arada hemen hemen 2 kat fark var. Yine TÜİK’in hesabına göre yıllık enflasyon yüzde 73,50 çıkarken ENAG yıllık enflasyonu yüzde 160,76 olarak hesaplıyor. Kaldı ki bizim hissettiğimiz enflasyon çok daha fazla. TÜİK eliyle 2002 yılında asgari ücretin yüzde 40 üzerinde olan en düşük emekli aylığı, bugün gelinen noktada yüzde 58 aşağısına inmiştir. Emeklinin alım gücü kalmadı artık. Emekliye TÜFE’ye göre artış yapıyorsanız emeklinin harcama kalemlerine göre belirleyeceksiniz enflasyon sepetini ve doğru hesaplayacaksınız. Sayıları 14 Milyona yakın emekli, dul ve yetimin hakkını yemeyeceksiniz.

En düşük emekli aylığı 2,500 TL. Kiralık ev bile kalmadı bu paraya. Memlekette perişanlığın diğer adı oldu emeklilik. Açlık sınırı 6 Bin Lirayı aştı, Ocak ayında 4 Bin 250 Liraydı. Ortalama emekli aylığı ne kadar? 3 Bin 300 Lira.

Emekli son 5 yıldır hayır duası etmiyor

Emeklilerin acil çözüm bekleyen sorunları var. Enflasyon artışının yanında ülkenin büyümesinden kaynaklı refah payı da verilmelidir emekliye. 2000 yılı sonrası emekli olanların İNTİBAK’ları yapılmalıdır. Emekliye seyyanen iyileştirmeler yapılmalıdır. Ek ödeme oranları artırılmalıdır. Emekliler sağlıkta katkı paylarından muaf tutulmalıdır. Emekliler açlıkla mücadele ediyor. Meclis’in bu gündem maddesiyle acil toplanması ve çözüm üreterek Sayın Cumhurbaşkanımıza iletmeleri gerekmektedir. “

Her platformda emeklilerin taleplerini ve sorunlarını haykırdıklarını belirten TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars açıklamalarını: “Her yerde söylerim. Emeklinin 2 silahı var. Biri hayır duası diğeri bedduası. Emekli son 5 yıldır hayır duası etmiyor” diye noktaladı.

Haber Bursa Basınında geniş yer buldu…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir