HABERLER Slider

Açlık sınırı, en düşük emekli aylığının 2 katından fazla.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars: “Emekliler gündemdeki yerlerini almalıdır…”

Toplumun sıkıntı yaşayan kesimlerinin başında emekliler geliyor. Asgari ücret zammı, 3600 ek gösterge ve EYT, ülke gündeminde geniş yer tutmakta. İntibak, aylık bağlama oranları, TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar, katlı payları ve daha birçok çözüm bekleyen sorunu olan emekliler de gündemdeki yerini almak istiyor. Emeklilerin sefaletle mücadele ettiğini belirten Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars; “Emeklilerin de bu gündem içinde olması gerekmektedir” diye konuştu.

Emeklinin dayanacak gücü, sıkacak dişinin kalmadığını söyleyen Pars: “Cumhurbaşkanımızın söz verdiği üzere 3600 ek gösterge, bir an önce tüm memur ve emeklilerini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Asgari ücretin, yaşadığımız hayat şartlarına uygun şekilde artışı sağlanmalıdır. Kanunların geriye doğru işletilmesinden kaynaklı mağduriyet yaşayan EYT’lilerin de emeklilik düzenlemeleri bir an önce yapılmalıdır. Katılıyoruz ancak bu gündemin içinde emekliler de olmalıdır diyoruz. 1.500 TL ile yaşama mücadelesi veren emekliler öncelikli gündem olmalıdır. Başta intibak olmak üzere emeklilerin çözüm bekleyen birçok sorunu olduğu unutulmamalıdır.”

Açıklamalarına devam eden Pars;

TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar aylıkları düşük olan emeklilerimizi her geçen gün daha çok mağdur eden bir sisteme dönüşmüştür. Mart 2020 yılında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından en düşük emekli aylığı 1.500 TL’ye yükseltilmişti. Yapılan bu düzenlemede 1.500 TL taban aylık olarak belirlenmeyip, aylığı 1.500 TL’den az olanların aylıklarının hazine tarafından 1.500 TL’ye tamamlanması şeklinde. Şayet bu düzenlemede en düşük emekli aylığı olarak belirlenen 1.500 TL taban aylık olarak belirlenmiş olsaydı; En düşük emekli aylığı bugün TÜİK’in açıkladığı TÜFE oranlarına göre 1.864,10 TL, %4 ek ödemeyle birlikte 1.938,67 TL olacaktı.

Şöyle bir kıyaslama yaparsak; Nisan 2020’de en düşük emekli aylığı olarak ödenmeye başlanan 1.500TL, o günün dolar kuruyla 220 Dolar ediyordu. Bugün 220 Dolar 2.200TL ediyor. Bir başka kıyaslama yaparsak 1.500 TL o günün gram altın fiyatıyla 3,94 gr altına karşılık gelirken, bugün 3,94 gr altın 2.362 TL’ye karşılık geliyor.

Açıklanan açlık sınırı, en düşük emekli aylığının 2 katından fazla

Bilhassa gıda ürünlerinde yaşanan enflasyon karşısında emeklilerin alım gücü kalmadı. Faturalarını bile ödeyemez duruma geldi. Şu anda 4 aylık enflasyon TÜİK’in inandırıcı olmayan verilerine göre yüzde 6,72. Ocak 2022’de emeklilerin alacağı zam oranı %9-10 civarı olacağını varsayalım. Yüzde 10 artışla bile en düşük emekli aylığı 1.500 TL’yi geçemeyecek.

Emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması, iyileştirmeler yapılması şart olmuştur. Türk-İş, Ekim ayında açlık sınırını 3.093,20 TL olarak açıkladı. Açıklanan açlık sınırı, en düşük emekli aylığının 2 katından fazla. Emeklilerin insanca yaşayabilmeleri için en düşük emekli aylığının asgari ücretten ve açlık sınırından az olmaması gerekmektedir. Önümüzdeki zorlu kış şartlarında, emeklilerimizin ayakta kalabilmesi için ek olarak seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlıyoruz. Emeklilerin sıkıntılarını ertelemeyin, görmezden de gelmeyin.”

One thought on “Açlık sınırı, en düşük emekli aylığının 2 katından fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir