HABERLER Slider

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapılması kaçınılmaz olmuştur

Emeklinin yüzü gülerse, herkesin güler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı ikramiyesinin mayıs ayının ilk haftasında hesaplara yatacağını söyledi. Buna göre 3 Mayıs – 7 Mayıs arasında ikramiyelerin ödenmesi bekleniyor. Daha önce enflasyon oranında iyileştirme yapılacağını müjdeleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”Emekliye bayram ikramiyesi 1100 olarak kararname ile geçireceğiz.” dedi.

Böylelikle emekliler Ramazan ve Kurban Bayramında olmak üzere 1100 TL ikramiye alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars: “Cumhurbaşkanımızın bayram ikramiyelerine enflasyon oranında artış yapılacağı yönündeki açıklaması milyonlarca emekliyi umutlandırmıştı. Ama açıklanan bu artış biz emeklileri gerçekten hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Yapılan ilk açıklamadan sonra beklentilerinin, ikramiyelerin ilk verilmeye başlandığı Haziran 2018’den bugüne enflasyon artışının uygulanması olduğunu belirten Pars, hesaplarına göre de bu rakamın 1.545 TL olması gerektiğini söyledi.

Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapılması kaçınılmaz olmuştur

Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen bu ikramiyelerin enflasyon karşısında eridiğini ve yapılan 100 TL artışın da beklentilerinin çok çok altında kaldığını söyleyen Pars açıklamalarına şöyle devam etti: “TÜİK’in enflasyon rakamları emeklileri yoksullaştırıyor. Alım gücü her geçen gün düşen emekliler zaruri giderlerini bile karşılamakta zorlanmaktadırlar. Emeklilerin yüzde 60’ı açıklanan açlık sınırının altında aylık alıyor. Emekli boğazından kesiyor, kışın soğukta oturuyor, sosyal yardımlara başvuruyor. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapılması kaçınılmaz olmuştur.” dedi.

Emeklilerin refah düzeyi o devletin ekonomik seviyesinin göstergesidir

Emeklilere yapılacak her iyileştirmenin piyasalara olumlu yönde yansıyacağının altını çizen Pars: “Emekliler toplumun temel taşıdır. Emeklilerin refah düzeyi o devletin ekonomik seviyesinin göstergesidir. Emeklilerin yüzü gülerse, herkesin yüzü güler. Şöyle ki; emeklinin yüzü gülerse çocuklarının yüzü güler, torunlarının yüzü güler, esnafın yüzü güler. Emekliye yapılan her iyileştirme piyasaya da yansır. Emekli biriktirmez, emekli yastık altı yapmaz. Aldığını evine harcar, artarsa çocuklarına, torunlarına harcar. Ekonomiyi canlandırır” diye konuştu.

Özel Banka ve Sandık Emeklilerine de ikramiye verilmelidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışında 10 banka, 6 sigorta şirketiyle TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunduğunu belirten Pars: “Sayıları 300 Bine yakın sandık emeklisine bu ikramiyeler verilmemektedir. İkramiyelerin Hazine tarafından ödendiğinden bu ikramiyelerin sandık emeklilerine verilmemesi Anayasa’nın eşitlik ilkesine de aykırıdır. Talebimiz Ramazan Bayramından itibaren sandık ve banka emeklilerinin de kapsam içine alınması ve bu haktan onlarında faydalanmasının sağlanmasıdır.”

“Emeklilerin acil çözüm bekleyen sorunları var. Biz bu talepleri her platformda bıkmadan usanmadan tekrarlıyoruz ve çözüm bulana kadar da tekrarlamaya devam edeceğiz” diyen Kenan Pars taleplerini maddeler halinde özetledi:

  • Emekliler olarak 2000 sonrası emekli olanlar için İNTİBAK istiyoruz…
  • Emekliler, NORM VE STANDART BİRLİĞİ bekliyor… 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmesini ve alt sınır aylık bağlama oranı yüzde 70 olarak belirlenmesini istiyoruz…
  • Emeklilere yüzdeli zamlar yerine SEYYANEN ZAM ile birlikte refahtan pay verilsin diyoruz…
  • Emeklilerin, EK ÖDEMELERİNİN YÜZDE 8-9’A ÇIKARILMASINI bekliyoruz…
  • Emeklilere, SAĞLIKTA KATKI PAYI MUAFİYETİ verilmesini bekliyoruz…

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir