HABERLER Slider

Emeklinin İNTİBAK sorunu 2022’de çözülmeli…

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, İnegöl’de emekli vatandaşlarla bir araya geldi. Derneğin faaliyetleri ve hizmetleri hakkında bilgiler veren Pars, emeklilerin sorunlarını dinledi.

TÜED’in üye sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olduğunu belirten Pars, bütün emeklileri bu haklı mücadelede derneğin çatısı altında toplanmaya davet etti.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars şöyle konuştu:

“TÜED 51 yıldır emeklinin hak arama mücadelesini sürdürmektedir. Derneğimiz, üyelerinin her türlü haklarını korumak, geliştirmek ve üyelerinin arasında her türlü yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak için çalışmaktadır. Bu adımlardan sadece biri olarak, üyelerimiz bütçelerine katkı sağlamak adına çok sayıda kurum ve kuruluşla indirim anlaşmaları yapıyoruz. Akaryakıttan sağlığa, giyimden eğitime, konaklama, tekstil ve kaplıcalara kadar birçok alana uzanan protokoller sayesinde üyelerimize büyük kazanımlar sağlamaya çalışıyoruz. Sosyal tesislerimizle, kültürel gezilerimizle ve etkinliklerimizle, üyelerimizin her zaman yanındayız.

Emeklileri davasına sahip çıkmaya davet ediyorum

Türkiye’de 8 Milyon 480 Bin 623 kişi SSK, 2 Milyon 708 Bin 664 kişi Bağ-Kur ve 2 Milyon 372 Bin 869 kişide Emekli Sandığı’ndan olmak üzere toplam 13 Milyon 562 Bin 623 kişi emekli, dul ve yetim aylığı almakta. Bursa’da ki emekli, dul ve yetim aylığı alanların sayısı ise 580 Bin 864 kişi. Sesimizin daha gür çıkması için bütün emeklileri davasına sahip çıkmaya davet ediyorum. Emekliler yoksullukla ve geçim derdiyle boğuşuyor. En düşük emekli aylığı Bin 500 TL, ortalama emekli aylığı ise 2 Bin 300 TL civarında. Asgari ücret 2022 yılı için 4 Bin 253 TL olarak belirlenirken, açlık sınırının 4 Bin TL’yi aştı.  Amasız ve fakatsız, bütün emekli ücretleri için alt sınır, en düşük emekli aylığı en az 2022 için belirlenen asgari ücretinden az olmamalıdır. Emekliler olarak biz zam değil, emeklinin insanca yaşayabileceği bir aylık düzenlemesi yapılmasını talep ediyoruz. TÜFE’ye endeksli yüzdeli zamlar emeklileri sefalete sürüklemiştir. 2002 yılı Aralık ayında en düşük işçi emeklisi aylığı 257 Lira iken, asgari ücret 184,25 TL’ydi. Bugün baktığımızdaysa, en düşük emekli aylığı yaklaşık 21 aydır hazine yardımı ile birlikte ödenen 1500 TL. Geçen yaklaşık 20 yıl içerisinde, taban emekli aylığı ile asgari ücret arasındaki makas emeklinin lehine iken şimdi tam tersine dönmüş durumda. Kaldı ki, bu rakam hazine yardımıyla gelinen rakamdır. Yani gerçekte taban emekli aylığı daha da düşüktür.

Emeklilik bir lütuf değil, ödediğimiz primlerin karşılığıdır.

Emeklilik bir lütuf değildir. Yıllarca çalışıp ödediğimiz primlerin karşılığıdır. Emekli geçinebilmek için çalışmak zorunda kalmamalı. Ucuz ekmek kuyruklarında bekleyen, pazarda filesini dolduramayan, faturalarını ödemekte zorlanan emekliler yaşam mücadelesi vermektedir. Emeklinin sorunlarını görmezden gelenlere Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide muktedirken bütün kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı, minnet hissi duymayan bir milletin, istikbale güvenle bakmaya hakkı yoktur” sözünü hatırlatmak isterim.

TBMM’de emeklilerin sorunları için komisyon kurulsun

3 Ocak’ta TÜİK’in Aralık ayı enflasyonunu açıklamasının ardından emeklilerin alacağı zam oranı belli olacak. Bu rakam haricinde emeklilere ve memurlara iyileştirme yapılacağı açıklandı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Ocak’ta açıklanmasını merakla bekliyoruz. Yapılacak her iyileştirmeyi olumlu karşılamakla birlikte, günümüz yaşam koşullarında emeklilere nefes aldıracak bir düzenleme bekliyoruz.

Ama asıl beklentimiz 2022 yılına girer girmez, TBMM çatısı altında kurulacak bir komisyonla emeklilerin sorunlarının araştırılması, çözümüne yönelik yasal düzenlemelerin yapılmasıdır” diye konuştu.

Konuşmasına devam eden Pars: “Tüm acı ve üzüntülerin geride kaldığı, yepyeni umutların yeşerdiği sağlık, mutluluk, huzur, başarı ve sevgi dolu olduğu yeni bir yıl dilerim” dedi ve emeklilerin çözüm bekleyen sorunlarını da şöyle sıraladı;

EMEKLİNİN, İNTİBAK SORUNU EN GEÇ 2022’DE ÇÖZÜLMELİ:

2000 sonrasında emekli olanları mağdur eden ve aylıkları düşüren, “emekli aylığı hesaplama karma sistemi”, aylıklar arasında eşitsizliği artırmıştır. Bu nedenle, her yıl aylıkları düşüren emekli aylığı hesaplama sistemi değiştirilmeli, çalışılan dönemler için “tek bir aylık hesaplama sistemi” getirilmelidir.

REFAHTAN PAY VERİLMELİ:

Tüfe’ye endeksli yüzdeli zamlar, aylıkları düşük olan emeklilerimizi mağdur eden bir sisteme dönüştüğünden, 5510 sayılı Kanunun 55. maddesi değiştirilmeli ve seyyanen zamlar ile birlikte refahtan da pay verilmelidir.

EMEKLİ, NORM VE STANDART BİRLİĞİNE KAVUŞTURULMALI:

Emekli aylıklarında, sosyal ödemelerinde norm ve standart birliğinin sağlanması için 506 Sayılı Kanun döneminde olduğu gibi gösterge sistemine geçilmeli ve alt sınır aylık bağlama oranı Yüzde 70 olarak belirlenmelidir.

EK ÖDEME ORANLARI YÜKSELTİLMELİ:

Vergi iadesinin yerine getirilen yüzde 4-5 arasında değişen ek ödeme yüzdeleri, KDV ve ÖTV oranları esas alınarak, Yüzde 8-10 oranlarına yükseltilmelidir.

EMEKLİYE, KATKI PAYI MUAFİYETİ GETİRİLMELİ:

Emeklilerimizin ödemiş oldukları katkı payları, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Çalıştığı dönemlerde yüzde 12 sağlık primi ödeyen emeklilerimiz, sağlık hizmeti aldığında çeşitli adlar altında kesilen katkı paylarından muaf tutulmalıdır.

BAYRAM İKRAMİYELERİ, TÜFE’YE ENDEKSLENMELİ:

Emeklilere ödenen bayram ikramiyeleri günün koşullarında yetersiz kalmaktadır. İkramiyeler enflasyona endekslenmelidir.

AİLE YARDIMI YAPILMALI:

Çalışırken ödenen aile yardımı emekli olunduğunda kesiliyor. Aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmesini sağlayacak mevzuat değişikliklerine gidilmelidir.

Toplantı sonrasında 100’e yakın kişi üyelik başvurusunda bulundu. Başvuruların ardından toplu üyelik kayıtları yapıldı.

Basına yansıyanlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir