HABERLER Slider

Pars, Emeklinin sorunlarını Ankara’ya duyurdu…

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren rapor hazırlayarak Ankara’da siyasi partilerin kapılarını çaldı.

Kenan Pars başkanlığındaki Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şubesi Heyeti; İntibak, seyyanen zam, en düşük emekli aylığının asgari ücretten az olmaması, norm ve standart birliği sağlanması, emeklilerin enflasyon sepetinin oluşturulması, ek ödeme oranlarının yükseltilmesi, sağlıkta katkı paylarının kaldırılması, bayram ikramiyelerinin yeniden düzenlenmesi, aile yardımı talebi, konut alım veya kira desteği sağlanması, yakacak ve gıda yardımı ve yerel yönetimlerde yaşlı ve emekli meclislerinin oluşturulması başlıkları altındaki kapsamlı raporla emeklilerin sesini duyurmaya çalıştılar.

Adalet ve Kalkınma Partisinden TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile görüşen TÜED Heyeti, Cumhuriyet Halk Partisinden Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Bursa Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Erkan Aydın ile görüştü, İYİ PARTİ’den ise Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile görüşen heyet emeklilerin sorunlarını dile getirerek çözümü noktasında siyasilerden destek sözü aldı.

 ÇAVUŞOĞLU: “Emeklilerle ilgili çalışmalarımız var…”

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile görüşme yapan TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars hazırladıkları raporu sundu. Heyet adına açıklama yapan Şube Başkanı Kenan PARS; Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artışın; ayrım gözetmeksizin emeklilerin tamamına yapılması gerektiğini ifade ederek; Emeklilerin bu konuda, taleplerini basında ve kamuoyuna defalarca dile getirdiklerini, gerek hükümet yetkilileri, gerekse sivil toplum örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda toplumda bu yönde bir beklenti oluştuğunu belirtti. Açıklanan zam oranlarının ardından emeklilerin hayal kırıklığına uğradığını belirten PARS, Emeklilerin hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan, insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşamını idame ettirecek bir gelire sahip olmaları gerektiğini ve Hükümetin bu yönde acil bir düzenleme yapması gerektiğini söyledi.

Hükümetin emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirmek üzere çalışmalar yaptığını belirten Çavuşoğlu; “Emeklilerimizin içinde bulundukları sıkıntının farkındayız. Emeklilerimizle ilgili düzenlemeleri en kısa zamanda hayata geçireceğimizden şüpheniz olmasın” diyerek TÜED Heyetinin sunduğu raporu detaylı olarak inceleyeceğini ve emeklilerin meşru ve haklı taleplerine kulak tıkamanın mümkün olmadığını ifade etti.

AĞBABA; “Emeklilerin talep ve beklentilerini TBMM’de ısrarla gündeme getireceğiz…”

Kenan Pars başkanlığındaki TÜED Uludağ Şube Heyeti; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’yı makamında ziyaret etti…

Yaklaşık 14 milyon emekli, dul ve yetimlerin neredeyse yüzde 90’ı asgari ücretin bile altında bir gelirle yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadır diyen Pars; “özellikle son yıllarda satın alma gücü iyiden iyiye düşmesiyle birlikte emekliler zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmişlerdir” dedi. Emekli aylıklarının hesaplanmasında uygulanan farklı yöntemlere dikkat çeken PARS; “Emekli aylıklarının arttırılmasında baz alınan enflasyon oranlarının TÜİK’in açıkladığı romantik rakamlar üzerinden yapılması emeklileri daha da mağdur hale getirmiştir” diye konuştu.

Emekliler ilgili birçok kanun teklifi verdiklerini belirten Ağbaba; Emeklilerin talep ve beklentilerini, TBMM çatısı altında ısrarla gündeme getireceklerinin sözünü verdi. Bu hafta içinde emeklilerin zam oranında, memurlar ile işçi ve esnaf emeklileri arasındaki farkın giderilmesi için kanun teklifi verdiklerini belirten Ağbaba: “Teklif ile 2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 25.5 olarak belirlenen işçi ve esnaf emekli zam oranının, memurlarda olduğu gibi yüzde 30.95’e yükseltilmesini talep ettiklerini belirtti. Emekli aylığının 2 bin 500 liraya çıkarılmasına karşın, artan pahalılık nedeniyle emeklilerin geçen yılki Bin 500 Lirayı arayacağını ifade eden AĞBABA; “Emeklinin sorunlarını biliyoruz ve ilettiğiniz rapor doğrultusunda üzerimize düşeni yapacağız” diye konuştu.

Tatlıoğlu; “Gerekli iyileştirmelerin biran önce yapılması devletin sorumluluğu ve yükümlülüğüdür”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nu TBMM’de ki ofisinde ziyaret eden Pars, Emeklilerin açlık sınırının altında ve borç içinde yaşam mücadelesi verdiğini ifade ederek hazırladıkları raporu sundu.

Emeklilerin, aktif çalışırken emekli olmayı ve ömrünün geri kalanında huzurlu ve refah içerisinde yaşamayı hayal ettiğini ifade eden PARS; “Ancak gelinen noktada görülüyor ki; Emekliler düşük emekli maaşları nedeniyle yarı aç, yarı tok bir şekilde yaşam mücadelesi vermektedir” dedi.

İYİ Parti olarak emeklilerin sorunlarını ve beklentilerini çok iyi bildiklerini ifade eden Tatlıoğlu, “Emekli vatandaşlarımızın onurlu bir yaşam sürdürebilmeleri için gerekli iyileştirmelerin biran önce yapılması devletin sorumluluğu ve yükümlülüğüdür. Mecliste bu yönde yapılacak tüm çalışmalara İYİ Parti olarak her zaman destek veriyoruz. Sunduğunuz raporu değerlendirip ivedilikle üzerimize düşeni yapacağımızı ve emeklilerin taleplerini Meclis gündemine getireceğimizden emin olabilirsiniz” diye konuştu.

AYDIN; Emekli aylıklarının sadece yüzde 25,5 oranında artırılması kabul edilemez…”

CHP Bursa Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Erkan Aydın ile de görüşen TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, emeklilerin sorunları ve çözüm önerilerini içeren raporu kendilerine verdi.

2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 25.5 olarak belirlenen işçi ve esnaf emekli zam oranının çok yetersiz kaldığını söyleyen Pars, elektrik, doğalgaz, kömür ve gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar yüzünden emeklilerin bu kışı nasıl geçireceğini kara kara düşündüğünü ifade etti.

Emeklilerin yaşadığı sıkıntıları yakından takip ettiklerini belirten Aydın, “Yıllık enflasyonun TÜFE’de yüzde 36,08’e, ÜFE’de yüzde 79,89’a çıktığı ve önümüzdeki aylarda da hızla yükseleceği beklentisi nedeniyle Emeklilerin alacakları zamlı aylıklar cebine girmeden erimiştir. Böyle bir dönemde savaş halinde bile koruma ve güvence altında bulunan yaşlıların aylıklarının sadece yüzde 25,5 oranında artırılmasının kabul edilemez” diye konuştu.  Emeklilerin taleplerini TBMM Başta olmak üzere demokratik her platformda dile getireceklerini ifade eden AYDIN; Cumhuriyet Halk Partisi kadroları emeklilerin sorunlarını çözecek güçtedir. Emekliler partimize destek vermesi halinde sorunlarının kısa bir süre içerisinde çözüleceğini göreceklerdir” dedi.

TÜED Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars’ın hazırladığı ‘Emekli Raporu’ metni şu şekilde:

Haberimiz basında büyük ses getirdi…

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir