HABERLER Slider

Elektrik ve Doğalgazda indirim istiyoruz.

Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Düzenlemeyle 65 yaş üstü aboneler, engelli tüketiciler ve şehit aileleri ve muharip/malul gazilerimizin borcundan ötürü elektriğinin 3 ay boyunca kesilemeyecek. Borcun ödenmesine ilişkin taksitlendirme talep edilmesi halinde tedarikçiler tarafından taksitlendirme yapılacak ve taksitlendirme süresi azami 4 ay olacak.

Emeklilerin aldıkları maaş faturalarına bile yetmiyor.

Yapılan bu düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, “Türkiye son yılların en soğuk kışını yaşıyor. Sert geçen bu kış günlerinde en büyük sıkıntı yüksek gelen doğalgaz ve elektrik faturaları. Pandemi kısıtlamaları sebebiyle evlerinde kalan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, emeklilerin aldıkları maaş faturalarına bile yetmiyor.” dedi.

Faturalarını ödeyemedikleri için elektriği, doğalgazı kesilen emekliler için, yapılan bu düzenlemeyi olumlu bulduklarının altını çizen Pars, asıl beklentilerinin emeklinin yükünü bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğal gaza kayda değer bir kış indirimi yapılması olduğunu söyledi.

Elektrik ve doğalgaza kayda değer bir kış indirimi yapılmasını istiyoruz

Ocak ayında aldıkları %8,36 zammın 2 ay içerisinde eridiğini belirten Pars: “TÜİK’in enflasyon sepeti emeklileri yansıtmıyor. Emekli maaşları yüzdeli zamlarla eriyor, emeklinin yaşam standartları her geçen gün düşüyor. Emekliler yüksek fatura korkusuyla evlerinde karanlıkta oturuyor. Kombiyi en kısıkta çalıştırıyor veya tek bir odada ısınmaya çalışıyor. Emekli maaşının en yüksek kalemi olan doğalgaz ve elektrik, son bir yıl içerisinde yüzde 40 zamlandı. Bu zamlara gerekçe olarak döviz kurlarında ki artış gösterildi. Şimdi de döviz kurlarında kayda değer bir düşüş yaşanıyor. Yaklaşık bir yıldır süren pandemi koşullarında ve dondurucu soğukların ülke genelinde etkili olduğu bu günlerde, emeklinin yükünü bir nebze de olsa hafifletmek için elektrik ve doğal gaza kayda değer bir kış indirimi yapılmasını istiyoruz.” diye konuştu.

One thought on “Elektrik ve Doğalgazda indirim istiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir