HABERLER Slider

EMEKLİLER KURUŞUN HESABINI YAPIYOR…

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Uludağ Şubesi Başkanı Kenan Pars, emeklilerin sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2020 yılında yapılan emekli zammının Türkiye’nin gerçeğini yansıtmadığını belirten Pars, emeklilere, seyyanen (eşit) zam yapılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan TÜED, emeklilerin sorunlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. 2021 yılında da devletten beklenti içerisinde olduklarını belirten Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, bu yıl yapılan 14.60’lık zammın yeterli olmadığını söyledi. Türkiye’de gerçek enflasyonun yüzde 30’lar civarında olduğunu ifade eden Başkan Pars, emekliye bunun sadece yarısı kadar zam yapıldığına dikkat çekerken, “Biran önce emeklinin yüzünü güldürecek bir zam yapılması şart” dedi.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI”

Kenan Pars, Türkiye’de 13 milyon 200 bin Bursa’da ise 570 bin emeklinin olduğunu söyledi. Emeklilerin yüzde 60’ının açlık sınırının altında maaş aldığını ifade eden Pars, “Yüzde 70 ise asgari ücretin altında maaş almaktadır. Yıllardan beri alınan maaşlar çok düştü. Siyasi partilerin genel başkanları asgari ücrete verdiği desteği emeklilere vermiş olsalardı bizler en azından seyyanen zam alırdık. Yapılan zamlar ve çıkan enflasyon rakamları Türkiye’nin gerçeğini yansıtmamaktadır. Adlığımız yıllık yüzde 14.60’lık zam bizim yaşam gerçeğimiz olamaz. Biz çarşımıza pazarımıza bakıyoruz. Bize verilen zam, enflasyon paketinde bulunan don lastiğiyle, tokayla, pinpon topuyla ölçülmemeli. Türkiye’de var olan enflasyon geçen sene yüzde 40’larda bu sene ise yüzde 30’ların üzerindeydi. Ama emeklilere bunun sadece yarısı verildi. Bizler parlamentoda bulunan milletvekillerinden, Sayın Cumhurbaşkanımızdan seyyanen zam istiyoruz. En düşük emekli maaşı asgari ücret tutarında olması gerekiyor.” diye konuştu.

EMEKLİLER KURUŞUN HESABINI YAPIYOR

Bir gün çalışan herkesin emekli olacağını hatırlatan Başkan Pars, “Kimse emeklilerin boynunu bükmesin. Her zaman her platformda söyledim iki kelime; emeklilerin iki tane silahı var. Biri hayırdua biri ise beddua. Hayırdua alanın işleri iyi gider, beddua alanın ise işleri kötü gider. Biran önce emeklinin yüzünün güleceği bir zam yapılması gerekir. Emekliler eskiden 1 liranın hesabını yapıyordu şimdi ise kuruşun hesabını yapıyor. Emekliler Türkiye’nin çimentosu Türkiye’’nin çakıl taşıdır.” dedi.

DERNEK ÜYELERİNİN CEBİNDE YILLIK BİN 500 LİRA PARA KALIYOR

Dernek olarak emeklilerin yararına birçok çalışma içinde olduklarını belirten Pars, şunları söyledi: “Her yıl ocak ayında kesilen 36 liralık bir aidatımız var. Bunun karşılığında yapmış olduğumuz indirim anlaşmalarıyla emeklilerin cebinde en az bin 500 lira para kalmasını sağlıyoruz. Birçok hastaneyle yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişen indirim anlaşmalarımız var. Benzin istasyonlarıyla, düğün salonlarıyla ve aklınıza gelebilecek birçok yerle anlaşmalar yaparak, üyelerimize indirim sağlıyoruz. Bu indirimlerden sadece emekliler değil, emeklilerin birinci derece yakınları da faydalanabiliyor. Bizlerin amacı; emeklilerin sesini daha çok duyurabilmek. Birlikten kuvvet doğar. Özellikle gençlerimizden bize bu konuda yardımcı olmalarını istiyoruz. Bizler ne kadar büyürsek, ne kadar çok birleşirsek o kadar kolay haklarımızı savunabilir ve kazanabiliriz. Gençlerimiz, annelerine, babalarına bizleri anlatsın onları ikna etsin ve derneğimizin gücü artsın. Bizlerin gücü artarsa emeklilerin de gücü artar.”

EMEKLİLERİN 2021 YILINDAN BEKLENTİLERİ

Seyyanen (eşit) zam talebi

2000 yılından sonra emekli olanlar için intibak yasası

Bayram ikramiyelerinde artış

Ek ödemlerde artış beklentisi

Bankaların verdiği promosyon ücretlerinde artış

TOKİ’den emeklilere özel ev projesi

Bursa Haberdar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir